Pożegnanie Tarnovii z Ekstraklasą - Bytom 1948

• autor: Tarnovianin09, 2020-04-29 16:59

Dzięki uprzejmości Pana Mariusza Gudebskiego, przedstawiamy nieprezentowane dotąd zdjęcia z ostatniego meczu Tarnovii w najwyższej klasie rozgrywkowej. Spotkanie odbyło się w niedzielne południe 28 października 1948 roku na stadionie Polonii w Bytomiu.

Galeria zdjęć

ostatni-mecz-ekstraklasowy-tarnovii-1948-6839135.jpg ostatni-mecz-ekstraklasowy-tarnovii-1948-6839136.jpg ostatni-mecz-ekstraklasowy-tarnovii-1948-6839137.jpg

Zwycięstwo dawałoby Tarnovii przedłużenie ligowego bytu. Przegrana i remis oznaczało utrzymanie się Polonii Bytom w I lidze.

"Na boisku pokrytym topniejącym śniegiem upadki następowały jedne po drugich. W pierwszych 15 minutach Polonia ma murowane okazje do zdobycia bramek. Bomba Kulawika z paru metrów przechodzi obok słupka, ostry strzał Wiśniewskiego trafia w poprzeczkę. Decydująca o wynku bramka pada w 11 min. gry z wypracowania Kulawika, trafia do Szmyta II, który dopełnia formalności", czytamy w relacji reportera Przeglądu Sportowego.

Jeszcze do przerwy tarnowianie trafiają do siatki Polonii, ale sędzia spotkania nie uznaje bramki: " na skutek sygnalizacji przez liniowego". Końcówka meczu to oblężenie bramki bytomian: "gospodarze rezygnują z otwartej gry, wybijając piłkę na aut. Na minutę przed końcem, Tarnovia omal nie uzyskuje wyrównania w zamieszaniu po rzucie wolnym."

Polonia Bytom - Tarnovia 1:0 (1:0)
                                                              bramka: Szmyt II (11')
Tarnovia: Rychlicki - Pyrich I, Barwiński, Kremski, Kozioł, Roik II, Kuczyński, Roik III, Pyrich II, Kokoszka, Binek
Polonia Bytom: Koczabski - Trzewiczek, Szmyt, Komurkiewicz, Lelonek, Niebylski, Trampisz, Ceglarek, Szmyt II, Kulawik, Wiśniewski

Sedziował: E. Sperling (Łódź). Widzów 7 tys.